90% – 10% јадење на чиста храна

Јадењето чиста не мора да значи миење на храната пред да ја јадете. Тоа значи јадење на храна која нема конзерванси, адитиви, или хемикалии во листа на составот. Ако има некоја тајна состојка не можете да ја изговорите или ако Ве асоцира како сликата на момци во бели лабораториски мантили, веројатно не треба да го јадете тоа.

Да позборуваме за 90-10 правило: Идејата е дека треба да се држиме до чиста храна само 90% од времето, наместо 100%. Ова правило е важно затоа што сите ние треба да се вклучиме  оброци измамници во нашата исхрана за да ни овозможи да се наградиме и да не задржи на вистинскиот пат.

Прво, за 90%, изберете храна со само една состојка. Тоа може да изгледа лесно, но следниот пат кога сте во самопослуга, мислам на сите намирници што обично се купуваат која е направена со хемикалии, конзерванси, или висока фруктозен сируп. Ако ви треба потсетување, само да прочитајте на етикети на спакуваната храна.

Следно, за 10%, можете да јадете "валкани" оброци.  Со тоа можете да имаате малку забава додека сте во правилен режим на исхрана.

 

Еве некои други од витално значење и  совети за јадење чисти оброци:

Гответе: Ова треба постојано да го правите – важно е да се знае што состојки одат во вашата храна. Тоа може да изгледа како губење на време или како здодевно и тешко искушение, но можете да направите готвењето забавно искуство. Обиди се со нови јадења и рецепти. Обидете готвење или јадење во голема отворено. Готвена храна, исто така, вклучува важна состојка што не се добива од рестораните: Љубов.

Избегне вештачки засладувачи: Користење на вештачки засладувачи како аспартам (кои се пронајдени мастиките) и сукралоза  може да го намалат вашиот внес на калории, но има други скриени здравствени ефекти. На пример, употреба на овие супстанции се поврзува со телесната тежина, дијабетес, рак и разни проблеми.  Треба да се потпирате на повеќе природни засладувачи како ксилитол или мед.

Избегнувајте газирани, засладени пијалоци: Просечните корисници на пијалоци конзумираат 40 литри на сода годишно. Хемикалии и засладувачи во овој пијалок придонесуваат за оштетување на забите, опасно и нагло го зголемува шеќерот во крвта, и го зголемува ризикот од дијабетес. Треба да ги избегнете секогаш кога е можно.

Избегнувајте ги адитивите во храната!

КСИЛИТОЛ – замена за шеќер

Мед наместо шеќер!

 
Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.