Aктивни и во зима

 

Не дозволувјте ладното време да ве спречи и да ви ја одземе волјата, па пролетта да ја дочекате без енергија и со вишок килограми. За да го избегнете ова потребно е да се бавите со физички активности и во текот на зимскиот период.

Зимата и снегот имаат и своја светла страна и нудат повеќе активности на снег во кои можеби и вие ќе се пронајдете:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Трчање

 

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

Играње

 

Лизгање

 

Санкање

 

Возење велосипед

 

Дневната светлина ве ослободува од стресот и позитивно влијае на вашата енергија и имунитет.  Зимовањето не е одмор, тоа е прилика да се пробуди и активира организмот во текот на зимските месеци, затоа оддвојте време секоја зима за ова здраво задоволство. Ако не сте љубители на планините посетете некоја бања  или затворен базен.

Покрај ова во неделните активности посетете некоја теретана , аеробик, пилатес или пак јога центар, најмалку 3 пати неделно.

 

Бидете активни и  по сонце и по дожд и по снег!

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.