Колку ве заситува храната која е богата со масти

Ова е одлична визуелна  претстава на тоа како и колку не заситува хранате која е богата со масти и многу калории. Зеленчукот и зрнестате храна, имаат помалку калории, па затоа може да јадете повеќе за да го наполните желудникот.

 

Во 3 супени лажици масло содржи четиристотини калории (било кое  масло – маслиново, сончогледово – сите масла имаат ист број на калории). Дали би испиле 3 супени лажици масло? Не, се разбира не. Тоа е навистина невкусно, но погодете колку масло има  во еден голем сендвич со помфрит од Кинг Бургер или Мекдоналдс – 3 лажици!

 

Во 230 грама пилешко месо има четиристотини калории (копанни, стек , бело месо,). Колку е тоа? 227 грама на пилешко месо  е со големина на шпил карти. Не заборавајте дека прженото пилешко ќе додадете екстра калории.во вачиот организам. Похованото и прженото пилешко месо содржат во себе околу 3 супени лажици масло!

 

Специфичната количина на спанаќ, модар патлиџан и грав не се наведени во целосна илустрација, затоа ќе разгледамево секој од нив одделно.

 

400 калории на свеж спанаќ = 700 грама! Имате да јадете цел ден!

400 калории од варен, варен спанаќ и исцеден = 130 грама

400 калории од варен, варени, и исцеден модар патлиџан =800 грама

400 калории на конзервирана грав (црн или бел) содржи  околу 600 грама во зависност од видот.

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.