Природна исхрана за здрава коса

Здравата коса е симбол на личното здравје. Во прилог следуваат природни храни кои придонесуваат за здрава коса.

Бадеми – за цврста коса

Една студија покажа дека тие што ја губат косата имаат недостаток на витамин Б6, витамин Е, железо и цинк. Исхраната богата со масти предизвукива зголемување на машките хормони и со тоа доведува до губиток на косата. Бадемите се богати со витамин Е и цинк, го намалуваат холестеролот и се супер лек против опаѓање на косата.

 

Школки – за регенерација на клетките

Школките се богати со цинк, кој пак помага во регенерацијата на клетките и одржувањето на хормонскиот баланс кој е суштински за раст на косата.

 

Стек – зголемувач на цврстите масти

Стекот е богат со протеини, цинк и железо, каде што цинкот може да бидецврста врска на жлездите во фоликулите. Протеините во стекот се важна храна за косата.

 

Грав – високо протеинска храна

Гравот, особено црниот грав е храна кој е богат извор на протеини и железо кои ја снабдуваат косата со хранливи состојки.

 

Јајца – храна со многу хранливи состојки

Јајцата и млечните производи како јогуртот се одличен извор на протеини. Јајцата содржат селен и магнезиум, кои и даваат сјај на косата.

 

Цитрон – синтеза на коалоген

Цитронот е богат со витамин Ц кој му помага на телото подобро да го апсорбира железото и ја зголемува синтезата на коалоген, кој игра важна улога во потокнување на растот на косата.

 

Суво грозје – за подобра циркулација во скалпот

Богатото со железо суво грозје е погодно за производство на хемоглобин, кој помага за транспорт на хранливите состојки до косата, притоа зголемувајќи ја силата и растот на косата.

 

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.