Што е Триатлон – Ironman?

Триатлон Ironman е долгa трка која се организира од страна на Светската Триатлон федерација. Трката се состои од три настани: од 3,8 километри пливање, 180 километри велосипедска трка и 42,1 километар маратон. Настанот започнува во 7 часот изутрина и од натпреварувачите се бара да ја завршат трката до полноќ.

 

Ironman – Историја

Идејата за трката Ironman потекнува од 1977 во областа на Хаваи, каде 5 членови на тинот Oahu Perimeter Relay,  често дебатирале дали тркачите или пливачите се во подобра атлетска форма. Но велосипедската трката беше, исто така, додаде кога Џон Колинс командантот на американската морнарица тврдеше дека велосипедистите се во најдобра атлетска форма. Првиот IRONMAN Триатлон беше изведен на 18 февруари, 1978, во Хонолулу, Хаваи, и беше создаден во обид да го решат  недоразбирањето на дебатата. Настанот брзо стана познат по своите тешки услови и должина. 

 

На Триатлон Ironman денес

Лук Ван Лиербе  од Белгија,го држи победничкиот рекорд од  8 часа 4 минути и 8 секунди во 1996 година, и Криси Велингтон од Велика Британија која постави се разбира рекорд за жените во 2009 година. Таа имаше победничко време за 8 часа 54 минути и 2 секунди.

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.