Спиење, вежбање и исхрана: Три основни аспекти за тоа како да израснете повисоки

Како да се зголеми висината е загриженоста на многу луѓе кои не можат да ги искористат потребните природни предуслови. Правилната исхрана, одморот и вежбањето доведуваат до дополнително растење.
Основните корисни  компоненти во генерирање на потребните хормони за природно растење се спиењето, вежбањето и здравата исхрана. Ако овие фактори не се земаат во предвид, тоа доведува до намалена фактор на раст на поединци. Хормони за растење се ослободуваат за време на спиењето што е причина зошто рутинското спиење од 7 до 9 часа за возрасните и 10 часа за адолесцентите е од суштинско значење за да се добие потребното влијание врз растот на телото .
Вежби  кои се докажани ефективни во тоа како да се зголеми висината се:  скокање, спринт, Јога, пилатес, пливање и други слични активности кои помагаат да се задржи вашиот 'рбет во правилна положба. Вежбите за истегнување (редовен тренинг) помагаат за да се добие дополнителна висина и дејствува како стимуланси за генерирање на хормони за растење.

Храната исто така, помага при растот. Храната со висок гликемиски индекс се покаже корисно во зголемувањето на висината. Треба да се концентрирате на здрава исхрана богата со  протеини, калциум, витамини и минерали кои  помагаат во подобрувањето на растот. Пијте многу вода и избегнете ја брзата исхрана, алкохолот и никотинот за да се доближите до вашата посакувана висина.
Утринското истегање и вежбите за дишење, изложувањето на вашето тело во раните утрински часови на сонце, одење, масажа и релаксација , се покажале како корисни за тоа како да пораснете повисоки природно.
Здравата исхрана, спиењето и вежбањето се навики  кои ќе ги подобрат вашите шанси да израснете повисоки. Исто така, исправеното држење за време на седење, стоење и спиењето на грб на рамен кревет помага за да се исправи 'рбетот што се покажува ефикасна во тоа како да се зголеми висината побрзо.
Избегнувајте спиење на амортизација,  јадете умно и правете  едноставни и редовни вежби за истегнување за да го отворите патот кон здрав начин на живот.
Ако соодветно ги почитувате чекори за тоа како да израснете повисоки , тоа доведува до совршено и функционално тело, ментално здравје, како и духовно издигнување.

 

Како да израснете по висок:

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.