Црниот грав е одлични за вашиот дигестивен тракт

Црниот грав е одлични за вашиот дигестивен тракт, особено за дебелото црево. Овој грав произведува киселина која му помага на дебелото црево при производството на бактериите кој се од  суштинско значење за правилната функција, со што се намалува ризикот од рак на дебелото црево.

Црниот грав содржат витамини К, А и Ц, калиум, фолна киселина, железо, магнезиум, тиамин (витамин Б1), рибофлавин, бакар, калциум, фосфор, протеини, омега-3 масни киселини и ниацин. Гравот е исто така богат извор на диетални влакна кој играат важна улога во спречувањето на холестерол и го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Карактеристичната црната кожа на гравот, исто така, содржи 8 различни Флавиониди. Тие се преполни полно со протеини и во 100 грама содржи 7 грама протеини и растителни влакна.

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.