Утринска детоксикација

Утрото е вистинскиот пероид од денот за да се ослободите од токсините што сте ги внеле преку храната, течностите и воздухот кој што го дишеме. Овој основен рецепт за утринска детоксикација препорачливо е да се применува секојдневно за поенегичен ден.

 

Секое утро веднаш по будењето, се што треба да направите е да згреете вода колку за 1 чаша 200 мл. Водата да не биде жешка, туку млака, односно да биде подносливо и да ја допрете со прст. Во водата ќе истискате половина лимон, но никако не смеете да додадете шеќер.

Откако ќе ја испиете лимонадата, со голема пластична или дрвена лажица (никако железна) ќе ставите во уста мед, но нема да го голтнете, туку ќе оставите да Ви се растопи во уста.

 

Овој напиток влијае позитивно на гастроналниот трак и ги раздвижува цревата и го зголемуваа лачењето на ензимите, додека токсините што се во телото ги претвора во течност и потоа организмот полесно се ослободува од нив.

Исто така храната што се внесува во текот на денот се вари побрзо и поефикасно, во помалку кисела средина.

 

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.