Зошто не треба да вежбате гладни?

Храната е повеќе од важна за нашиот организам и нашeто функционирање. Пред било која физичка активност морате да внесете  доволно храна за да имате доволно сила и енергија да го издржите тренингот  и да го направите ефикасен.

Исхраната пред тренинг треба да содржи лесно сварливи намирници кои во текот на физичката активност ќе ги задоволат енергетските потреби. Таквиот оброк треба да биде со висок состав на јаглени хидрати .

Потребен е најмалку саат и пол до два пред тренинг да јадете.Обавезно земете квалитетен оброк за  вежбањето да има подобар ефект. Ако вежбате гладни, вашиот организам наместо од масните ќелии , цела енергија ќе ја црпи од мускулите.

Во текот на тренингот обавезно пијте вода, со што му обезбедувате на вашето тело навремена рехидратација.

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.