Диета со Спори Хидрати

photo


Потребное е само  да се следат пет едноставни правила

 

Правило # 1: Избегнувајте “Бели” јаглехидрати.

Сите видови на леб, ориз (вклучувајки и кафеав ориз), житарици, компири, тестенини, торти и колачи, похована храна (пилешки крилца).

Доколку се придржувате до ова правило, односно ги избегнувате споменатите хранливи материи и сите видови на тестенини, вашата диета ќе биде безбедна.

Правило # 2: Консумирајте ги  истите неколку оброци, повторно и повторно.

Без оглед на тоа дали вашата цел е мускулна добивка или загуба на масти, јадењето на истите неколку оброци постојано, се смета за најефикасно. Затоа одбетете неколку продукти од трите групи на хранливи материи кои се наведени подоле, и искомбинирајте ги заедно за да го изградите секој оброк (доручек, ручек, вечера).

ПРОТЕИНИ:

 • Белки од јајца (со едно цело јајце за вкус)
 • Пилешки гради (стек) или копан
 • Говедско месо
 • Риба
 • Свинско месо

МЕШУНКИ:

 • Леќа
 • Црн грав
 • Пинто грав
 • Соја

ЗЕЛЕНЧУК:

 • Спанаќ
 • Аспарагус
 • Грашок
 • Мешан Зеленчук
 • Брокула
 • Краставица
 • Боранија
 • (Печурки)

Јадете колку што сакате од овие продукти и обидете се тоа да биде едноставно.
Одберете три или четири оброци кои ќе ги консумирате постојано (доручек, ручек, вечера).

Примерок за распоред на оброците:

10:00am – Доручек
1:00pm – Ручек
5:00pm –  Втор помал Ручек
6:00-9:00pm – Термини за тренинг
10:00pm – Вечера
12:00am – Чаша Црвено Вино
Идеја за оброк:

 • Доручек: Две Белки од јајца и едно цело јајце, Варен Црн Грав во комбинавија со мешан Зеленчук
 • Ручек: Телешко месо со мешан зеленчук, и пинто грав
 • Вечера: Телешко месо, Леќа и мешан зеленчук

Запамтете го најважниот момент, дека оваа диета е конструирана на начин да биде ефективна, а не вкусна и гурманска.

Правило # 3: Немојте да пиете екстра калории.

Пијте големи количини на вода и  незасладена чај, може и кафе (Предлагам користење на цимет заедно со кафето). Немојте да пиете млеко (вклучувајќи млеко од соја), нормално исто како и безалкохолни пијалаци, или овошен сок.

За оние кои се љубители на алкохол дозволено е Црвено Вино 1-2 чаши речиси секоја вечер. Но запамтете, не повеќе од 2 чаши Црвено вино на ден, и се препорачува да не се пие секоја вечер.

Правило # 4: Не јадете овошје.

На луѓето не им е потреба овошје шест дена во неделата, и тоа сигурно не преку текот на  целата година.

Единствен исклучок во “правилото за не јадење на овошје” прават овашјата:

 • Домати и
 • Авокадо

Од кои, доколку се решите да ги косумирате треба да се јаде во умерени количини (не повеќе од еден оброк дневно).

Правило # 5: Земете еден  слободен ден во неделата. (ден за мамење)

Се препорачува слободниот ден да биде во Сабота. Деозволено е да јадете све што ќе посакате.

Aко сакате Сникерс? Едноставно изедете 5 или јадете све додека не се онесвестите.

Можеби звучи парадоксично, но драматичниот зголемен внес на калории во овј ден ќе го забрза процесот на согорување на поткожните масти.

Запамтете, 6 денови диета – 1 ден мамење.

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.