021-raw-pepitas

Грицкањето семки е здрава навика

Семето од тиква е состојка која е составен дел од кулинарството, и исто така се користи за медицински третмани. Индијанците го користеле семето од тиква за лекување на болести со векови. Нажалост Семките во Македонија не се во толку голема и широка употреба, туку најчесто се употребуваат само за  грицкање во друштво.Обидете се да ги смените погледите и да започнете да ги употребувате семките од ти ...

Повеќе
s350170455468859728_p9_i1_w500

Банани и ориз после напорен тренинг

Јадењето на здрава и добро балансирана исхрана е една од основите за добар и активен начин на живот. Сепак, професионалните спортисти и оние кои редовно тренираат напорно имаат дополнителни потреби. Нивната севкупна потреба за калории е повисока поради поголемото ниво на активност.

Повеќе
4917953343_0eb710aca6.jpg

Бел или црн леб?

Сите хранливи состојки во пченицата се наоѓаат во обвивката (триците) и во никулецот. Во белото брашно обвивката и никулецот се отстранети и тоа го содржи само средишниот дел од зрното, односно само скроб.

Повеќе
Boy doing handstand on beach

Здравствени придобивки од стоење на раце

Многу често може да забележите некое дете како се обидува да изведе стој на раце и како повторно доскокнува назад на нозе, веројатно ќе ја забележите и нивната широка насмевка: придобивките од стој на раце веднаш се очигледни кај дцата, без разлика дали се изведува како игра, во гимнастика или на часовите по јога.

Повеќе
Tight-Jeans-2-231x153.jpg

Тесните панталони предизвикуваат здравствени проблеми

Жените кои носат премногу тесни фармерки, страдаат од нервeниот синдром наречен “meralgia paresthetica”. Тесните панталони извршуваат притисок врз бедрото на кожните нерви на бутовите, со што предизвикувааат чувство на пецкање и горење на нозете.

Повеќе
1.jpg

Тренирањето на празен стомак согорува многу повеќе калории

Ова не е точно, но вашиот утрински распоред сепак може да диктира дали да јадете или не. Јас предлагам една мала закуска ако имате еден час пред да започнете со тренингот, но не треба да јадете.

Повеќе
cardio-231x153.jpg

Тренирањето на празен стомак согорува многу повеќе калории

Ова не е точно, но вашиот утрински распоред сепак може да диктира дали да јадете или не. Јас предлагам една мала закуска ако имате еден час пред да започнете со тренингот, но не треба да јадете

Повеќе
30-days-better-abs-p01.jpg

Едноминутен Интервален тренинг

Ако 30 минути, континуирана кардио активност е премногу напорно за вас или не можете да се заложите за временската рамка, тогаш 20-минутниот тренинг кој се состои од една минута интервал проследено со една минута пауза е ефикасен метод за подобрување на вашата целокупно здравје и вашето фитнес ниво.

Повеќе
Ice20Bath2001.jpg

Терапија со ладна вода за побрзо закрепнување (Recovery)

Интензивното вежбање предизвикува microtrauma, или мали солзи во мускулните влакна. Ова мускулно оштетување не само што ја стимулира активноста на мускулните клетки и им помага да ја поправат штетата и да ги зајакнат мускулите (мускулна хипертрофија).

Повеќе
p90x20D182D180D0B0D0BDD181D184D0BED180D0BCD0B0D186D0B8D198D0B020D0BDD0B020D182D0B5D0BBD0BE20copy.jpg

P90X – Трансформирај го телото за 3 месеци дома

P90X е НАЈКОМПЛЕТНАТА домашна фитнес програма! Но со програмава нема трикови, ова е напорна работа, доколку сакате да ја започнете морате пред тоа да имате вежбано најмалку 1 месец во теретана. За да можете да ја вежбате дома ќе Ви бидат потребни само еднорачни тегови од различни тежини и вратило и вратило.

Повеќе
logo_malo

Е-броеви ⇒ адитиви во храната

Додатоците во храната познати како Е броеви се наоѓаат скоро во секоја обработена и спакувана храна, па ќе се обидеме да Ви објасниме нешто околу тоа што да прифатите, а што да одбегнувате. Ги има во гумените бомбони, гумите за џвакање, освежителните напитоци, сушеното овошје, храната во конзерви односно во поголемиот дел од храната што можете да ја купите во продавниците и маркетите.

Повеќе
logo_malo

Јадро (Core) – најважните мускули

Дали сте слушнале некогаш за јадрените или Core мускули? 95% од луѓето со кои сум разговарал се чудеа дека воопшто имаат такви мускули.Мускулите на јадрото се најбитните мускули, бидејќи претставуваат мост помеѓу нозете и горниот дел од телото. Повеќето од овие мускули се невидливи бидејќи се наоѓаат длабоко во внатрењниот дел од телото.

Повеќе
Showing 1 to 20 of 866 results