logo_malo

Храна со комплетен есенцијален аминокиселински состав

Храната составена од аминокиселини е градбена состојка на протеините. Тоа значи дека е одговорна за силата, опоравокот и обновувањето на внатрешноста на телото. Вашето ткиво, клектки, ензими и мозокот, сите тие [...]

Повеќе
probiotic-study.jpg

Колку се ефикасни пробиотските бактерии?

Пробиотик е спротивно од антибиотик. Кога се внесуваат антибиотици, најчестата несакана последица е диареата, како и убивањето на добрите бактерии во дигестивниот трак. Аnтибиотиците ги убиваат и добрите и лошите бактерии [...]

Повеќе
vegetarian.jpg

Видови на Вегетаријанство

Сте размислувале ли некогаш да станете вегетаријанци? Треба да имате на ум дека вегетаријанството е најздрав начин на исхрана, со или без некои мали недостатоци.Не треба да имате предрасуди за вегетаријанството, [...]

Повеќе
Camp-Fire-Stove.jpg

Исхраната во Планина

Внимателно одбраната храна додека престојуваме на планина влијае за многу поуспешно и послесно искачување и симнување. За време на престојот во планина, организмот има голема потреба од храна и течности, а [...]

Повеќе
logo_malo

Храна пред утринскиот тренинг

ОписДневните обврски како и летните горештини налагаат да мора да се тренира наутро, безразлика дали ќе одите на трчање, планинарење, фитнес или велосипедизам. Температурите ги зголемуваат хормоните кои се лоши за [...]

Повеќе
food-combining-diet-300x189.jpg

Правилно комбинирање на храната

Правилната комбинација на храната е алатка која ќе Ви овозможи максимално искористување на храната која ја внесувате и треба да ги применувате правила колку што е можно почесто. За некои правилното [...]

Повеќе
jadenje20lubenica.jpg

Вклучете лубеница во вашата ДИЕТА

Намалувањето на вишокот килограми, понекогаш значи избегнување на потребата за ајдење слатки десерти. Сепак, слатката, свежа и сочна лубеница не е само вкусна, туку и полна со витамини и минерали. [...]

Повеќе
Effect-of-Diet-And-Exercise-Healthy-Weight-Loss.jpg

Што да правите кога сте гладни а се обидувате да ослабете?

Ако сте гладни и се обидувате да ја намалите вашата телесна тежина, најлошото нешто што можете да го направите е да не јадете ништо. Верувањето дека вашиот организам сам по себе [...]

Повеќе
supa20so20zelencuk.jpg

Супата ќе ви помогне да ја намалите телесната тежина

Само со вклучување еден тањир супа на ден во вашата исхрана, може да ви помогне да ги намалите вишокот на килограми.rnЗдравствените експерти откриле дека додавањето на нискокалорична супа од заленчук на [...]

Повеќе
Showing 1 to 20 of 43 results