mojtrener
|

10 здравствени придобивки од јаболков оцет

Објавено на: 03.09.2011

 

Јаболковиот оцет кој е богат со минертали, е нефилтриран и органски оцет. Неговата употреба во медицината датира од 400 година п.н.е.,каде таткото на медицината Хипократ, го корестел за лечење на неговите пациенти. Иако нема многу научни докази за неговата ефикасност, се уште се смета за драгоцен лек за болести како што се дијабетес и остеоартритис.

 

 

 

 

 

Намалува глукоза

Јаболковиот оцет содржи оцетна киселина, која може да го забави варењето на скробот, при што доагја до намалување на нивото на гликоза во крвотокот.

Го намалува лошиот холестерол

Присуството на пектин во јаболковиот оцет помага во намалување на лошиот холестерол во телото. Поединците кои се алергични  на пектин, треба да го избегнат  јаболковиот оцет.

Содржи минерали

Калиум, магнезиум и други минерали се присутни во содржината на јаболковиот оцет. Калиумот го контролира водениот баланс во телото и го одржува Здравиот ритам на срцето. Магнезиумот е катализатор во ензимската активност, помагајќи при варењето и помага калциумот да формира здрави коски.

помага при остеоартритис

Остеоартритис е заболување при што се покавуваат киселински кристални израстоци на телото, јаболковиот оцет може да направи да исчезнат овие израстоци со балансирање на pH вредноста во телото, вели д-р Дефорест Клинтон Џарвис во својата книга “народната медицина” Се уште не постои значителен научен доказ за ова тврдење, но во листата на д-р Џарвис  има успешни  подобрувања во случаеви на пациенти заболени од остеоартритис кој се под негова заштита со јаболков оцет.

Антиоксидантна активност

Јаболковиот оцет содржи бета-каротин, тој располага со антиоксидантни својства кои дејствува кај штетите предизвикани од слободните радикали и го зајакнува имунолошкиот систем.

Антифунгални својства

Габата Malassezia furfur, што го предизвикува првутот, е искоренета од страна на антифунгалните својства на јаболковиот оцет. Решението е: 50 отсто вода и 50 проценти јаболков оцет треба да се нанесат на главата и се остава да се исуши без испирање ,така што првутот ке го снема.

Анти-инфламаторни

Анти-воспалителните својства на јаболковиот оцет, делуваат добро при смирување на ефектите од изгореници на кожата, само треба да го додадете во бањата. Исто така, може да помогне при внатрешни воспалениа во гастроинтестиналниот тракт кога се додава на салати.

Слабеење

Со поставување на рамнотежа на шеќерот во крвта, јаболковиот оцет исто така помага во губење на тежината, бидејќи инсулинот нема да дозволи директно шеќерите да се складираат како масти, вели д-р Керол нутриционист на Џонстон Државниот универзитет во Аризона.

Тонирање на кожата

Јаболковиот оцет е одлишен и за на плажа, помага со тонирање на кожата, особено на лицето и вратот. Избегнувајте дошир со очите, поради тоа што може да предизвика иритација.

Габични инфекции

Јаболковиот оцет го намалува габичните инфекции кај жената со додавање на 2 суп. лажици. на оцет при туширање. Каи сите жени позитивно реагира овој лек, и тоа треба да се земе со претпазливост.

Напишано од

Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Инструктор по пливање, работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Поврзани статии: Здрава Исхрана

Коментари:


ona
ona moze dopolnitelna informacija za Габични инфекции ??
на 2012-04-29 17:22:00 like button (0)

Последни Коментари

Prof.Kalanoski
Prof.Kalanoski Баш на оваа тема ми е дипломската :D браво :)
на 2016-06-26 01:21:39
kiko naumovski
kiko naumovski Sakam da dobiam programa so vezbi za pocetnik dokolku e mozno
на 2016-04-25 21:46:46
Бети
Бети дали може некоја рецепта за правење на природен сок во кој ќе биде вклучено и авокадото, јас правам ...
на 2016-04-12 15:04:13
гордана
гордана пивскиот квасец го даваат и во терапија за акни комбинирано со други лекови за тоа
на 2016-03-05 01:25:46
гордана
гордана ок тоа за мускулна маса,но како за добра мускулна дефиниција?да се оцртуваат мускулите...
на 2016-03-05 01:15:01

Последни Статии

10 неверојатни совети за подобра ДИЕТА

Појадокот е важен за здраво срце

Богатството е во лушпата

Млади и силни на 73 годишна возраст

Ослабете 5 килограми за 1 недела со употреба на ЦИМЕТ

Кликни Like

Поддржи не !
like us