mojtrener
|

Банани и ориз после напорен тренинг

Објавено на: 11.02.2012

Јадењето на здрава и добро балансирана исхрана е една од основите за добар и активен начин на живот. Сепак, професионалните спортисти и оние кои редовно тренираат напорно имаат дополнителни потреби. Нивната севкупна потреба за калории е повисока поради поголемото ниво на активност.

Храната која се препорачува за пред тренингот се разликува од онаа која се консумира после тренингот. Бананите и оризот, на пример, се подобро прилагодени за после тренинг.

Ефекти за време на тренингот

Сериозниот и напорен тренинг, предизвикува голема побарувачка од енергетските резерви на организмот. Напорениот тренинг исто така, прави мали оштетувања на мускулите, кој придонесуваат за мускулен раст како спореден процес при закрепнувањето. Напорниот тренинг, исто така согорува значителен број на калории, и уште поважно е тоа што ги исцрпува гликогенските резерви од мускулното ткиво. Гликогенот е природен јаглехидрати кој се лачи во организмот, кој обезбедува брзо енергија во моментот на потребата. Напорниот тренинг, откако ќе ги  потроши резервите на гликоген, предизвикува, вашиот систем да започне да црпи енергија од телесните масти за да ги исполни своите енергетски потреби.

 

Обновување на гликогенот

Веднаш по тренингот, прв приоритет на вашиот организам е да ги надополни потрошените резерви на гориво, за да  може да бидат подготвени за било какви понатамошни активности. Јаглехидрати кои предизвикуваат брз пораст на шеќерот во крвта се идеални за обновување  на гликогенот. Избегнувајте производи со висока содржина на растителни влакна или високо ниво на масти, порад то што бавно се преработува храната во дигестивниот систем и  го зголемува подемот на шеќерот во крвта.

 

Банани и Ориз

Бананите и оризот се два типа на храна кој обезбедуваат здрави јаглехидрати со релативно висок гликемиски индекс. Потполно бели и  долги зрна ориз има гликемиски индекс од 64, што е една од највисоките меѓу зрнестата храна, според Медицинскиот факултет Харвард. Бананите имаат гликемиски индекс од 54, што е еден од највисоките меѓу свежото овошје. Јадете ориз и банана во рок од 30 минути по крајот на тренингот, за да ви помогнат да го вратите нивото на гликоген во вашиот организам.

 

Напишано од

Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Инструктор по пливање, работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Поврзани статии: Спортска Исхрана

Коментари:


TheCandy Man
TheCandy Man Комплетно се слагам за банана после тренинг и со текстот.
на 2012-05-28 15:06:25 like button (1)
Imp
Imp Се слагаат и уште 5 милиони спортисти ширум светот. Па и повеќе.
на 2012-06-06 12:32:51 like button (2)

Последни Коментари

goceodrabota
goceodrabota na konzerva od tuna pisi od 100g ima 25g protein, a kako losos ima najvisoka sodrzina na proteini i ...
пред една недела
Joseva Marija
Joseva Marija dobar lek za opstipacija i brzo deluvanje e mesavina od 4 seminja (melen soncogled, melen susam , me...
пред 2 недели
Sase Sasko Jovanovski
Sase Sasko Jovanovski Наташа во текстот погоре е наведено дека Креатин монохидрат е вистинското нешто што ти треба а имам ...
пред 2 недели
opstipacija
opstipacija samo nekoj neka mi kaze kako se vika doktor za ovaa bolestina golem problem imam veke 5 nedeli nemam...
пред 3 недели
Mia
Mia Isto kako i Victorian, jas kako dete normalno deka ne sum razmisluvala dali da bidam vegetarijanec i...
на 2014-03-07 03:04:30

Последни Статии

10 неверојатни совети за подобра ДИЕТА

Појадокот е важен за здраво срце

Богатството е во лушпата

Млади и силни на 73 годишна возраст

Ослабете 5 килограми за 1 недела со употреба на ЦИМЕТ

Кликни Like

Поддржи не !
like us