Документарец за Раде Савиќ

Раде Савиќ е роден на 27 Април 1984 година. во Милановац, каде завршил основно и средно образование. Тој е техничар во биотехнологијата.

Спортските почетоци на Раде се поврзани со атлетика. Овој спорт го практикувал на возраст од 9-16 години,каде бил многу успешен, освојувајќи над 30 награди. Првите почетоци во Powerliftin ги направил, како момче од 16 години, каде на бенч подигнал товар од 145 кг, изненадувачки секого.

Во својот 17-ти година веќе стана шампион на Србија со поткревање 230 кг . До денес, има освоено повеќе од 50 медали и трофеи.

Во ноември 2011 година. Раде Савиќ на Светското првенство освои две златни медали и официјално стана најмоќниот човек на планетата

Во  2012 Раде ја покажа својата доминација во својата категорија и го освои златниот медал на Европското првенство и го бутна својот личен светски рекорд од 370kg. Тој е подготвен за нови предизвици и сака неговите резултати и успеси се добра основа за натамошно унапредување и добра иднина на спортот.