Хлорофилот ја обновува крвта

Во борбата против стареењето и одржувањето на здравјето, чистата крв е ОСНОВЕН услов за спречување на болестите и слободните радикали. Хлорофилот е задолжен за апсорбирање на светлината кај растенијата, а пак хемоглобинот е протеин кој пренесува кислород.

 

Единствената разлика е тоа што центарот на секоја молекула од хемоглобинот е еден атом на железо, додека на хлорофилот е еден атом на магнезиум. Холорофилот е зелен бидејќи магнезиумот ги апсорбира сите бои од спектарот освен зелената, додека железото ги апсорбира сите освен црвената. Холорофилот е зелена крв!

 

Инзвонредно е тоа што хлорофилот во телото во одреден момент атомот на магнезиум му се заменува со железо. Сеуште не се знае сошто е тоа така, па претставува мистерија.

 

Како и да е, значи дека внесувањето хлорофил е речиси исто како побивање трансфузија на свежа крв. Експерименти докажуваат дека сериозните анемичари направиле значително подобрување на крвната слика откако вннесувале хлорофил. Многу болници ширум светот го користат како алтернатен и пророден лек.

Другите придобивки од хлорофилот се:

 • º Голем детоксикатор: отстранува тешки метали и токсини од ткивата и црниот дроб.

 • º Богат со витамините Ц, А, Е и Б комплекс.

 • º Извор на калциум, железо, натриум, калиум, магнезиум, селен и цинк.

 • º Содржи до 17 амино киселини.

 • º Делува анти-бактериски.

 • º Ја враќа плодноста кај некои животни (кокошки, крави).

 • º Подобрува состојби на акни, егзезема, псоријаза и други кожни проблеми.

 • º Го забрзува заздравувањето на раните.

 • º Може да спречи кариес и опаѓање на косата.

 • º Го намалува крвниот притисок и шеќерот во крвта.

 

Најдобар начин на внесувањето хлорофил од зеленчукот е преку исцеден сок во електричен соковник или иситнет во блендер. За подобар вкус додадете и овошје. Колку зеленчукот е потемно зелен, толку повеќе хлорофил содржи.

 

Предлог комбинации:

 • º Спанаќ – банана – круша

 • º Кељ – боровинка – портокал

 • º Марула – лубеница

 • º Сок од житна трева – младата пченица содржи дули 70% хлорофил и повеќе од 100 витамини и минерали.

 

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.