Засладете ги овесните снегулки

Направете го вашиот утрински оброк вкусен и незаборавен со дополнување на Овесните снегулки  со здрава храна во вашиот сад. "Овесот е богат со растителни влакна, и содржи ХДЛ добар холестерол, протеини и железо.". Голем дел од луѓето кои ги користат овесните снегулки се навикнати да ги јадат на класичен начин само со млеко, но наша препорака е да пробате со вода или јогурт.

Доколку сакате да изгледате убаво и  да ја задржите вашата линија, додадете врз овесните снегулки некоја од следните комбинации:

1. Додадете  2 лажички какао,  неколку чреши  и кокос

(комбинацијата од цреши и какао не само што е вкусна, таа е е и богата со многу антиоксиданси).

2. Додадете 2 лажички Путер од кикиритки и 2 лажички џем од Малини (или некое друго шумско овошје) – ова е одлична комбинација ќе го зголеми утринското ниво на белковини во вашиот организам)

3. Исецкајте половина јаболко, додадете кафеав шеќер, цимет, и морско оревче.

4. Исецкајте една праска, ставете јогурт, морско оревче и ореви.

5. Ставете 2 лажички путер од кикирики, 1 супена лажица мед и и 2 лажички какао

(Можете да додадете и исецкана банана за подобар вкус и повеќе калиум)- Исецкајте банана, ставете 10 зрнца аронија и една супена лажица мед.

 

Еве и некоја солена комбинација за доручек:

6.  Додека правите кајгана , додадете овесни снегулки и некое парче сирење.

7. Засладете ги овесните снегулки со чаша јогурт и со две ситно исецкани варени јајца.

8. Направете таратор од јогурт и сецкана краставичка, засладени со овесни снегулки.

 

Имајте убав доручек….

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.