Енергетски и хранливи вредности во морковот

Морковите се состојат од 89% јаглени хидрати, 6% белковини и 5% масти. Соодветно на тоа, јаглехидратите се главните носители на енергетската вредност, која изнесува 41 kcal / 171 kJ на 100г. свежи моркови.

Морковите ги задоволуваат дури 308%  од дневните потреби за витамин А. Овој зеленчук е исто така, е и одличен извор на витамин К (21%.), Диететски влакна и калиум. Не треба да заборавиме дека ги содржи и  витамините – тиамин, ниацин, витамин Б6, витамин Ц, фолна киселина и минералот манган.

 

Каротинот му дава на морковот карактеристика портокалова боја. Некои нутриционисти сметаат дека нутриентите од морковот може да бидат подобри, ако  се готви. Како и да е, морковите имаат многу мала количина на заситени масти и холестерол.

Морковите се богати со антиоксиданси – каротеноиди, кои помагаат во заштитата против кардиоваскуларните заболувања, канцер, го регулираат шеќерот во крвта и помагаат за да се подобри видот. Најпознатиот каротеноид (жолта или портокалова боја) е бета – каротен, што нашиот организам го претвора во витамин А

 

Морковот го поттикнува физичкиот развој кај децата, ги зајакнува коските и ја зголемува отпорност на инфекции. Тоа го зголемува бројот на црвени крвни зрнца, ја потиснува анемијата и има благотворно влијание врз функцијата на црниот дроб.

 

Поради сето ова, Морковите се неизбежни за нашето здравје, и секако одлично се покажаа во  Спортската исхрана.

Сподели го овој пост!

За авторот : Даниел Трбогазов

Даниел е Дипломиран Проф. по Физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како Фитнес Тренер и Инструктор по пливање. Работи со млади и возрасни почетници , луѓе со посебни потреби и нуди простор за индивидуални тренинзи. Неговата основна цел е да ги поттикне младите и возрасните да водат здрав и физички активен живот, а воедно и да даде придонес во збогатувањето на спортската литература на овие простори.

Остави Коментар

Вашиот маил нема да биде објавен.